Kategorie: Postřehy a úvahy

"Staré domy jsou jako staří lidé - plné vzpomínek."

"Staré domy jsou jako staří lidé - plné vzpomínek." Jan Otčenášek

"Staré domy jsou jako staří lidé- plné vzpomínek."
Jan Otčenášek


Lidé, kteří si koupí starý dům, jsou dvojího druhu.Těm prvním slouží stará nemovitost jen jako základna pro uskutečnění vlastních představ o tom, jak by měl jejich dům vypadat. Samotný dům ani jeho historie je nezajímá. Starý a krásný dům je vydlabán, vykostěn, na dlouhou dobu ponechán bez oken, nikdo neslyší, jak dům pláče, když se nelítostné lijáky prohánějí jeho prostorami.Když je pak přeměna dokončena, vypadá zcela jinak než původní, je násilně obrácen, převrácen, ztratil svou duši.

Ti druzí majitelé v něm vidí všechny ty generace lidí, kteří zde žili, štastní i neštastní, pro které byl domovem. Vnímají jeho krásu, naslouchají mu. S láskou se pustí do nutných oprav, rozhodnutí žít v něm tak, jak se v něm vždycky žilo.

Blízko Jánského potoka stojí dlouho neobývaný starý dům. Mladí manželé z Anglie ho koupili a šetrně opravují, chtějí v něm žít beze změny, zacházejí s ním laskavě, jak si takový domeček zaslouží. Tak by se měli chovat noví majitelé ke starým domům: s empatií, s citem, pro vlastní dobrý pocit, pro budoucí i minulé generace, prostě proto, že staré domy jsou jako staří lidé, plné vzpomínek.

Eva Latifová

Komentáře rss


Strana:  1

nebyly přidány žádné komentáře