Je pátek roku 2024 a v dnešním evangeliu se čte: Petře, miluješ mě? Ty víš, Pane, že tě miluji. - Pas mé beránky. A znovu se ptá pán Ježíš: Petře, miluješ mě? - Ty přece víš, Pane, že tě miluji. - Pas mé ovce. A potřetí se ptá: Petře, miluješ mě? - Ty přece víš, pane, že tě miluji! - Pas mé ovce!
Josef II, syn Marie Terezie, se stal císařem roku 1790.Byl prý středně veliký, štíhlý, prudkých a nervózních pohybů. Jako jeden z řady absolutisticky vládnoucích císařů a králů byl rozhodnut využít své moci k uskutečnění mnoha reforem. U prostého lidu si získal oblibu zrušením nevolnictví a tolerančním patentem, kterým se lidem dovolovalo přiznat se ke svému náboženskému vyznání. Také židům dal rovnoprávnost, nemuseli se už odlišovat od ostatních oděvem a měli si dát nežidovská jména, většinou si vybrali jména německá. Nás však bude zajímat jeho reforma církve, za tu se žádné vděčnosti nedočkal a církev se z ní vzpamatovávala velice dlouho a těžce.
Včera ve zprávách naše tv předvedla, jak se nemá mluvit o události tak tragické jako byl Mnichov a jeho následky. Nejdříve nám ukázala prázdné židle a stůl v paláci, kde se rozhodovalo o dalším osudu naší země. Potom zavolala moderátorka historikovi, aby událost krátce připomněl.
Je to moje oblíbená čokoláda a slaví letos 100 let své existence...
Když jsem si přečetla program cesty Svatého otce, bylo mi jasné,že na něho budu čekat u Jezulátka, které je prvním bodem jeho cesty.Také mi bylo jasné, proč zamíří právě sem, na místo, které zná a uctívá celý katolický svět, ale obyvatelé Prahy mnohdy ani nevědí,kde je a hlavně proč tam směřují celé výpravy.
Španělsko dnes pro naprostou většinu lidí znamená moře, pláže ,dobré jídlo,zábavu, prostě prima dovolenou.Spisovatel J.Durych cestoval do Španělska se dvěma knězi dominikánského řádu v bílém hábitu.Bylo to v červenci, tedy v době dovolených, ale psal se rok 1928.Vybrala jsem několik úryvků,které svědčí, jako celý cestopis, o tom, co pro něho znamenalo a jaké on viděl Španělsko. To dnešní by nepoznal a sotva by se mu líbilo.
Trochu mi to připomíná dnešní politickou situaci v naší zemi: Cyril a Metoděj udělali pro náš národ to nejcennější, to podstatné. Přinesli nám kromě křesťanství také písmo, darovali nám spisovnou řeč našim předkům srozumitelnou, zařadili nás k nejvyspělejším národům tehdejšího světa. A po jejich smrti- čím jsme se jim odvděčili?
Dva jezuité v ruském gulagu / pokus o srovnání dvou odlišných osudů/ -podle románů:Michael Krupa:Mělké sibiřské hroby, Walter J. Ciszek:S Bohem v Rusku napsala Eva Latifová
Walter J. Ciszek, SJ : On mne vede /výpisky vybrala Eva Latifová/ Když vydal Walter J. Ciszek svou první knihu S Bohem v Rusku, zavalila ho záplava dopisů, kniha měla mimořádný ohlas. A všechny ty dopisy se ptaly na totéž: Jak jste to mohl vydržet a přežít? Všichni už znali Solženicyna, proto se zdálo nemožné přežít v sovětských věznicích a táborech za polárním kruhem 23 let a vrátit se zdravý, svěží tělesně i duševně.
Kdysi, v roce 2009 jsem do naší rubriky o životech světců psala o svaté Anežce České a o jejím klášteře, který pro ni nechal postavit její královský otec. Anežka v něm žila a zemřela v pověsti svatosti. Psala jsem také o pohnuté historii kláštera, o nenávisti, s jakou se husité snažili klášter zhanobit a zdevastovat, o smutném konci kláštera, o který se postaral zednářský císař Josef II. V závěru jsem napsala, že dnes se dokonce konají v klášteře různé soukromé akce, což je obzvlášť bezbožné a pro klášter ponižující.
Na internetu jsem se dočetla, že začíná natáčení historického velkofilmu o Janu Žižkovi v režii Petra Jákla. Takových filmů máme několik, ale tenhle bude natáčet Hollywood a hlavní postavu ztvární hrdina akčních filmů Ben Foster. Je předem jasné , jak bude takový film vypadat a proč se bude divákům líbit.Krev poteče proudem a Žižka jako hollywoodský hrdina, to tu ještě nebylo.
K vraždě došlo v Ipaťjevském domě, v Jekatěrinburgu. Carská rodina sem byla převezena z Tobolska, jejich letního sídla.Bolševici zřejmě tajně jednali o tom, co s nimi. Cesta na západ jim byla znemožněna a anglický král, bratranec ruského cara Nikolaje II, nehnul pro jejich záchranu prstem. Rozhodnutí přišlo v noci z Moskvy, asi přímo od Lenina. Carskou rodinu vzbudili a poručili jim, aby se oblékli, že budou převezeni, aby sbalili své věci. Zdá se, že car tušil, k čemu se chystají, protože na tapetu ještě narychlo napsal své jméno a datum. Careviče ze schodů nesli, měl zlomenou nohu. Bolševici je zavedli do sklepní místnosti bez oken, postavili je ke stěně, že prý je budou fotografovat kvůli vystavení pasu...
29.5.2018 Chudý mecenáš z Komi /reportáž/ Obyvatel vesnice Ajkino Usť- Vyruského okresu Komi v lednu t.r. daroval 1milion rublů reabilitačnímu centru ve vesnici Gam. O svém činu Jevgenij Vasiljevič nikomu neřekl. Ale v centru Gavroš, když obdrželi tento na vesnické poměry obrovský obnos od neznámého dárce, sami začali pátrat, kdo to je a co ho k takovému gestu přivedlo.
Jako jediná žijící členka rodiny starověrců, které našli geologové v roce 1978 v Západních Sajánech, Agafja Lykova ukázala své obydlí korespondentům Rossija segodnja. Její blízcí žili v izolaci od roku 1937. Dlouhé roky se snažili uchránit rodinu před vlivem světa kvůli své víře. Dnes žije Agafja Lykova v tajze sama.
8. květen v Čechách roku 2014 /Eva Latifová Právě jsem byla svědkem trapné podívané na čt24. Měla název Pietní akt k 69. výročí konce války.Vojáci v divadelních kostýmech pochodovali sem a tam, přinášeli a odnášeli různé prapory, kladli věnce.