Kategorie: Aktuality

Malá poznámka

Na stranách 83-85 píše autor o malé, ale důležité „válce o kostel“. Ponechávám stranou všechny emoce...

Malá poznámka ke knize P. Czendlika:

Na stranách 83-85 píše autor o malé, ale důležité „válce o kostel“. Ponechávám stranou všechny emoce, o kterých tam mluví, a jenom doplním to, na co pan farář zapomněl, když konstatuje, že jsme pro kostel téměř nic neudělali, kromě nového průčelí a nových hodin. Myslím, že i kdybychom udělali jen tohle, bylo by to dost, ale nebudeme zapřádat další diskusi. Takže jen fakta :

Naším prvním počinem bylo navrácení do původního stavu kaple svaté Filomeny. V té době to byl výklenek na odkládání kol, žebříků apod. Bylo to nedůstojné a přímo volalo po nápravě. Dali jsme kapli vymalovat, naši členové se sešli a společně jsme přemístili oltář a obrazy na jejich původní místo. Velice nám byl nápomocen pan Skalický, kostelník, který přesně věděl, jak kaple vypadala.Potom, abychom zabránili jejímu poškození, nebo znesvěcení, nechali jsme vyrobit mříž. Práci jsme zadali panu Zdenku Štěrbovi, poradila nám to jeho maminka,výsledek předčil naše očekávání – je nádherná. Dokonce P. Czendlik ji pochválil. I v těch rozměrech vypadá lehce, elegantně.Tím jsme splnili náš první úkol. Všechny tyto práce byly placeny z daru jednoho našeho člena.

A protože svatá Filomenka nám pomáhala, sešlo se dost peněžních darů,abychom se mohli pustit do velké opravy celého průčelí a věže. Podrobný rozpis prací najdete v rubric Průběh oprav. Výsledek ocenil každý obyvatel města.Většinu prací provedla firma pana Vabrouška, rovněž našeho člena. Pan farář zapomněl rovněž na renovaci všech dveří, včetně těch v sakristii, které byly od chuligánů zcela zničené a zakryté prkny. I této práce se ujali naši lidé. Další velkou akcí bylo částečné odvodnění kostela po levé straně. Tentokrát jsme práci zadali firmě, na přání památkové péče a protože se hned na začátku prací našly lidské kosti, stal se náš kostel na chvíli objektem zájmu několika TV. Chtěli jsme také zaplnit a opravit velkou svislou trhlinou na levé straně a na přání památkářů jsme museli nechat vyhotovit restaurátorskou studii o stavu kostela, o jeho cenných artefaktech atd. Práci pak provedla firma Pacovský.

V současné době plánujeme opravu střechy kolem věže směrem k Albertu. Na celou plochu nemáme dost peněz. Lidé už zapomněli na počáteční nadšení, vždyť je to už téměř 10let,vidí, že kostel stojí, mohou do něho chodit bez obav, že jim ho někdo vezme a trochu na naši kasičku zapomínají.

Můj bratr říká, že bychom mohli být vzorem, jak se dá udělat spoustu dobrých věcí za minimum pěněz. Největší částka, kterou jsme kdy disponovali, bylo oněch 300 tisíc, za které jsme opravili průčelí a hodiny. Od města jsme jedenkrát obdrželi asi 40 tisíc, prý nejsme v té správné zóně. Pan farář má pravdu, že kostel drží malá skupina lidí a jejich nezištná práce a obětavost. O té bych mohla napsat román, ale nebudu.My však počítáme s tichou podporou a vděčností všech, kdo do kostela rádi chodí i těch,kdo ho měli rádi a už zemřeli.

Napsala Eva Latifová dne 18.11.2016

Komentáře rss


Strana:  1
, canadian drug compa... odpovědět

<a href=http://buycialis.beauty>best price cialis</a> If you can eat it, it will also help preparation h and high blood pressure drugs you a lot


Strana:  1