Kategorie: Postřehy a úvahy

Chudý mecenáš z Komi

29.5.2018 Chudý mecenáš z Komi /reportáž/ Obyvatel vesnice Ajkino Usť- Vyruského okresu Komi v lednu t.r. daroval 1milion rublů reabilitačnímu centru ve vesnici Gam. O svém činu Jevgenij Vasiljevič nikomu neřekl. Ale v centru Gavroš, když obdrželi tento na vesnické poměry obrovský obnos od neznámého dárce, sami začali pátrat, kdo to je a co ho k takovému gestu přivedlo.

29.5.2018 Chudý mecenáš z Komi /reportáž/


Obyvatel vesnice Ajkino Usť- Vyruského okresu Komi v lednu t.r. daroval 1milion rublů reabilitačnímu centru ve vesnici Gam. O svém činu Jevgenij Vasiljevič nikomu neřekl. Ale v centru Gavroš, když obdrželi tento na vesnické poměry obrovský obnos od neznámého dárce, sami začali pátrat, kdo to je a co ho k takovému gestu přivedlo.

Nedávno děti z vesnice Gam přijely poděkovat. A teprve tehdy se o štědrém daru 85 ti letého Jevgenije Popova dozvěděli také novináři.

Z domu, který stojí na vysokém břehu Vyčegly, je výhled na lesnaté prostory, na skoro neviditelné malé osady v dálce. J.V. Popov, hospodář tohoto 100 let starého, dřevěného, modře natřeného domu sedí u okna a ukazuje do dáli: „Támhle po řece je vesnice Gam".
Když sedíme vedle 85 ti letého starce, je těžké uvěřit, že mu patřila taková suma peněz. V milionářově domě je temno a chladno, penzista má na sobě bundu a čepici. Kolem samé staré a levné věci: hliníkový čajník, železná postel za květovaným závěsem, malý televizor přikrytý dečkou a bicí hodiny, které už dávno nejdou. Ještě je tu rádio, rovněž ze sovětských časů. "Velmi mě zajímá politika." V místnosti jsou také prázdné nádoby na vodu, kterou mu několikrát do týdne nosí ze studny sociální služba. V rohu visí velká ikona MatkyBoží.

„Televizor, světlo, rádio- všechno mám. Co ještě potřebuji?"- nechápe náš údiv osamělý důchodce.

Svůj první a jediný milion Jevgenij Popov střádal od roku 1954. Tehdy jako mladý učitel přišel do místní školy, učil dějepis a strávil v ní 40 let. Nejdříve šetřil jen tak, pro všechny případy, potom měl cíl: koupit si vlastní, pohodlný dům se všemi moderními vymoženostmi. Z opatrnosti ukládal peníze na 6 různých účtů, na šesti knížkách v místní vesnické záložně.
Před 30ti lety se přiblížil ke svému cíli, ale ukázalo se, že peníze nestačí.Pokračoval tedy, šetřil dál, ale už jen ze zvyku.

„Otec mi přikázal, abych žil v tomhle domě až do smrti. Sám ho postavil. Tak jsem se rozhodl zůstat zde až do konce."
Když na podzim minulého roku uviděl, že na jeho účtech je taková kulatá suma, polekal se. Nemá rodinu, ani děti. Takže peníze, ani 100let starý dům nemá komu odkázat. Mohl by si ten milion nechat, žít lépe, však by si to zasloužil. Ale jednou v místních novinách padla mu do očí zmínka o ubohém stavu zařízení pro děti ze sociálně - reabilitačního centra. A rozhodl se. Nedávno k němu ty děti přijely. Ujistil se, že udělal správně.
„Jsou to chudinky" - lituje cizí děti.

Takže milion, na který šetřil 64 let, nikdy v rukách nedržel. Směje se : "K čemu by mi ty peníze byly?"
- Proč jste si aspoň něco z těch peněz nenechal?
-"Nic nepotřebuji,odpovídá."Mám všechno, co potřebuji."
Mluví jako opravdový milionář a mecenáš.
Nikomu neřekl, co udělal. Jenom centrum začalo pátrat, když dostali ty obrovské peníze: Kdo? Odkud ? Proč?

„Když jsme ho objevili, říká ředitelka centra,"přijeli jsme s dětmi poděkovat a ještě přijedeme, pomůžeme mu v hospodářství. A peníze dáme na to nejdůležitější: na nábytek, na verandu, která v zimě spadla, na počítače."


Komentáře na soc. Sítích:

-At se milionáři stydí!
-Ať se stydí vláda!
- Ejhle - člověk nedotčený kosmopolitismem a „evropskými hodnotami"! Ale i v Evropě takoví jsou, není jich mnoho a říká se jim Svatí.
-Nejsme tu na věky a Bůh nás prověřuje.
-Ten člověk měl být starostou velkého města, ředitelem Gazpromu a vládcem Ruska!

-Obejmout a plakat- co jiného nám zbývá?

-Tak bych si přála, aby o tomhle prostém a dobrém člověku četl nějaký milonář a probudil se něm člověk a koupil by dědečkovi normální dům. Je mi teplo v duši od jeho činu a zároveň nekonečně smutno z toho, že na fotografiích je vidět, jak mu chybí péče, pomoc, podpora.

-Ať mu dá Pánbůh zdraví!

Komentáře rss


Strana:  1

nebyly přidány žádné komentáře